mapa serwisu napisz do nas strona główna pobierz darmowy czytnik RSS nasze kanały RSS
Pow. Łobez Łobez Radowo Małe Resko Węgorzyno
Wpisz swój adres email.
dopisz
Zadaj pytanie Burmistrzowi
Samorząd Gminny
Urząd Miejski
NIE DAJCIE GNUŚNIEĆ UMYSŁOM
Jednostki organizacyjne
Spółka gminy
Oświata, kultura i sport
 
Czy korzystasz z komunikacji zbiorowej?
Tak, podróżuję do Szczecina
Tak, podróżuję do Nowogardu
Tak, podróżuję do Łobza
Tak, podróżuję do Stargardu Szczecińskiego
Tak, podróżuję do innej miejscowości
Nie, mam własny środek transportu
Nie, podróżuję „na stopa” ;)
Nie, nie korzystam
Zobacz wyniki | Głosuj
Archiwum »
Publikacja sondy: 8 Październik 2009


poniedziałek 2 grudnia 2024imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
  Biuletyn Informacji Publicznej
   
Szlak Olbrzymów
 

“Szlak Olbrzymów” zlokalizowany jest na terenach położonych na północ od Dobrej, wyróżniający się walorami krajobrazowymi, przyrodniczymi i historycznymi. Obejmuje swoim zasięgiem dolinę rzeki Dobrzenicy, pokryte łąkami i lasami skarpy doliny oraz półwysep Czapla Szyja. W czasie wędrówki szlakiem można poznać charakterystyczne elementy krajobrazu polodowcowego oraz zmiany, jakie wywołało w nim działanie człowieka. Na każdym etapie ścieżki można obserwować przejawy bogatego życia biologicznego (m.in. siedliska ptactwa wodnego, pomnikowe drzewa, sukcesje roślinności bagiennej) oraz burzliwej historii tej części Pomorza.
    Nazwa ścieżki “Szlak Olbrzymów” została zaczerpnięta ze starego podania, które głosi, iż na półwyspie Czapla Szyja odkryto cmentarzysko szkieletów o niespotykanie dużych wymiarach. Tak zrodziła się opowieść o olbrzymach zamieszkujących okolicę. Olbrzymami są również potężne dęby i lipy, pomnikowe drzewa, które można zobaczyć wędrując szlakiem.

 

 

 

 

 

Grodzisko Żurawi Ostrów
- grodzisko usytuowane jest na półwyspie Czapla Szyja, niegdyś otoczonym wodami jez. Dobrzańskiego; po obniżeniu się lustra wody dawnego jeziora ukazały się drewniane konstrukcje, identyfikowane jako pozostałości chat. W średniowieczu znajdował się most palowy o długości 170 m, który łączył półwysep z wzniesieniem widocznym na przeciwległym brzegu jeziora (dziś rozległego trzcinowiska).

JEZIORO LEŚNE – punkt widokowy
- powierzchnia ok. 1,7 ha jedyna pozostałość po wielkim jeziorze Dobrzańskim, otaczającym do XIX w. półwysep Czapla Szyja i wypełniającym dolinę Dobrzenicy; położone w głębokiej rynnie, otoczone głębokim pasem bagiennych olszyn, szuwarów i łozowisk; -ostoja wodno-błotnych gatunków ptaków ( m.in. perkozy, gągoły,  łabędzie nieme, żurawie ); w wodzie występuje grążel żółty i rzadko spotykana osoka aloesowata; Na wzgórzach otaczających jez. Leśne od południa znajdujące się osiem wczesnośredniowiecznych kurhanów, w których spoczywają mieszkańcy w przeszłości zamieszkujący grodzisko na półwyspie Czapla Szyja.

 

Na szlaku znajduje się cmentarzyk rodziny von Diest.
W  jego pobliżu, na  rozwidleniu dróg stoi potężny pomnikowy dąb. Poruszając się dalej szlakiem miniemy osobliwy pomnik – ułożone w półokrąg głazy narzutowe, upamiętniające poległych w czasie pierwszej Wojny Światowej mieszkańców Dobrzanki (dziś w granicach miasta Dobra ).

SZLAK OLBRZYMÓW - informacje ogólne:
    Długość: 4 km, czas przejścia: 2 godz. początek ścieżki: Dobra, wzgórze z ruinami zamku Devidzów, zakończenie ścieżki: Dobra, plac – przystanek PKS, oznakowanie: tablice informacyjne, znaki kierunkowe.
    Ścieżka przebiega drogami gruntowymi leśnymi i polnymi tylko krótki początkowy i końcowy fragment wiedzie wzdłuż drogi asfaltowej. Ścieżka przeznaczona jest dla turystyki pieszej i rowerowej. Na trasie znajdują się dwa punkty widokowe.
    Ścieżkę finansują: Urząd Miejski w Dobrej, Fundacja Wspomagania Wsi, Nadleśnictwo Nowogard.

 
Pozostałe w dziale
 
Mapa Dobrej
Kalendarz Imprez
Jarmark Doberski
Historia Dobrej
Informator Turystyczny
 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
 
 
 
on line: 2 odwiedzin: 4188356
© Gmina Dobra. All rights reserved